Piše: Álvaro Peñas

David Campbell Bannerman je bil eden zadnjih britanskih evropskih poslancev, ki je zastopal konservativno stranko v skupini ECR. Bannerman je bil tudi namestnik vodje in predsednik UKIP. Bil je predsednik združenja The Freedom Association in Conservative Democratic Action. Je avtor knjige »Čas za skok«.

Videli smo protislovne izjave ameriške strani o Ukrajini in zelo ostro držo Donalda Trumpa. Kaj mislite, da se dogaja?

Mislim, da se Trump pogaja in mislim, da je tri korake pred Evropo. Mislim, da to, kar počne, je predvajanje lepe glasbe za Rusijo, da bi jo spravil v mirovni proces. Seveda, če to razumete dobesedno, je zaskrbljujoče, vendar mislim, da je to dobro pozicioniranje z njegove strani in je del dogovora, saj je Trump rojen pogajalec.

Torej mislite, da je vse to del predstave, del poti do dogovora?

To je del sklepanja poslov, ja. Trump ni običajen politik, je poslovnež. Na koncu bo Trump sklenil dogovor s Putinom, ker bo brez podpore Amerike Ukrajina propadla in Putina pridobiva za pogajanja in odmik od njegovega trenutnega stališča brez popuščanja.

Kaj pa možnost, da se ZDA umaknejo ali zmanjšajo svojo vojaško prisotnost v Evropi?

Še enkrat, mislim, da ne bi smeli biti vznemirjeni in bi morali biti pametnejši glede tega, kje želi Trump končati. Potrebuje mir z Rusijo, to je bila njegova volilna obljuba in mudi se, da jo uresniči. Očitno tega ne bo naredil v 24 urah, kot je obljubil, želi pa to storiti hitro. Obenem s pripombami o umiku vojakov želi tudi bolj vključiti zaveznike, saj ZDA plačajo 70% Natovega proračuna. In tukaj ima Trump prav, saj morata po mojem mnenju Evropa in Združeno kraljestvo povečati svojo vojaško porabo na 3,5 % svojega BDP. Poljska je vodilna in porabi že več kot 4 %, zato moramo spodbuditi socialno državo, da se pridruži bitki in veliko več svojega proračuna nameni za obrambo.

Pogajalcu Trumpu je s svojimi izjavami uspelo pritegniti pozornost, kar je bil njegov namen. To je sredstvo za dosego cilja: premakniti mirovna pogajanja naprej. Sploh ne verjamem, da izdaja Zahod, da je izgubil zanimanje za Evropo ali da bo izstopil iz Nata; vse, kar pravi, morate videti v kontekstu: Trump se pogaja.

Je lahko ta situacija prelomnica, zaradi katere se bo Evropa odzvala?

Ja, to je prelomnica. Škoda, da Evropa ni porabila dovolj za obrambo in ni naredila dovolj za Ukrajino. Bil sem evropski poslanec, ko sta EU in Ukrajina podpisali sporazum o partnerstvu in državo dobro poznam. Po mojem mnenju EU ni prav vedela, kako naj se obrne in to je na koncu prebudilo ruskega medveda. Seveda je Ukrajina svobodna in neodvisna država in lahko izbere pot, ki ji želi slediti, vendar evropski birokrati niso razumeli, kako se spopasti s tem vprašanjem, kar sem obsodil v Evropskem parlamentu. Seveda napake Evrope ne opravičujejo ruske invazije, ki je povzročila nešteto smrti na obeh straneh. Vendar je to vojno treba ustaviti in jo je treba ustaviti zdaj, ker bi Ukrajina lahko propadla brez Natove podpore in zaradi pomanjkanja človeških virov.

Rusija je bila več mesecev v zastoju, utrpela je ogromno žrtev in začenja imeti resne gospodarske težave, kot je poudaril tudi Trump, vendar je vojaško moč mogoče obnoviti. Kakšna varnostna jamstva bi morala dati Ukrajini, da bi se izognila novi vojni čez nekaj let?

Vse to je del dogovora s Putinom. In v tem smislu je Vance jasno govoril in rekel, da bi lahko uvedli več sankcij in celo poslali vojake. Tukaj so različne možnosti. Očitno je bila posebna vojaška operacija, ki jo je sprožila Rusija, katastrofa in zdaj je celo del ruskega ozemlja okupiranega s strani Ukrajine. Če bi Kijev padel v prvih nekaj tednih, bi gledali na drugačen scenarij, a ni, zato mislim, da Putin potrebuje dogovor tako kot Ukrajina; mislim, da ne bo tvegal nasprotnega.

Če se ozreva na Združeno kraljestvo, kako je mogoče, da se toliko napadov na svobodo govora in misli, kot je poudaril Vance v Münchnu, dogaja v imenu demokracije?

Bojim se, da medtem ko sta se Evropska unija in Združene države obrnili v desno, se je v Združenem kraljestvu zgodilo ravno nasprotno. Imeli smo 14 let vladavine konservativne stranke in imeli smo čas, da naredimo enak obrat, vendar smo se izgubili na več načinov in to je prineslo zmago radikalni in nesposobni laburistični levici. To je grozna vlada, ki kaže svoj ekstremizem v tem, kako si zatira svoboščine in katere nesposobnost je tako osupljiva, da je v različnih škandalih izgubila že tri ministre. Dolg se je povečal tudi zato, ker je njihova levičarska politika prestrašila in povzročila beg vsaj 10.000 milijonarjev in 16 milijarderjev.

Še vedno pa imamo to prednost, da zaradi brexita nismo del Evropske unije in za nas ne velja njena zadušljiva regulacija. Pred dvajsetimi leti sta imeli ZDA in EU enak BDP na prebivalca, zdaj pa imajo ZDA 50 % več kot EU in bo z Muskovimi politikami, ki zmanjšujejo nepotrebne predpise, še veliko več, tako da ima EU s tem pravi izziv. Hkrati je ta izziv priložnost, da se naučimo iz tega, kar se dogaja v Ameriki in začnemo krčiti predpise. To je veliko prebujenje za Evropo na področju obrambe, gospodarstva in politik, ki prinašajo manj davkov in predpisov ter manjšo državo.

Pravite, da se je Evropa obrnila na desno, ali se lahko enako zgodi v Veliki Britaniji?

V Združenem kraljestvu se dogaja, da imamo dve veliki desničarski stranki, konservativce in Reform UK, ki sta razdelili desnosredinske glasove in vsaka ima okoli 25 %, čeprav je Reform trenutno v prednosti. Laburisti imajo podoben odstotek, tako da če se desnica lahko združi, bi se lahko vrnila s Trumpovo agendo in veliko zmago. Mislim, da Nigel Farage ni zainteresiran za dogovor, zanima pa ga sodelovanje in pakt o nenapadanju, da bi spremenili razmere pred naslednjimi volitvami, ki bodo, čeprav so predvidene za leto 2029, verjetno prestavljene na leto 2027 zaradi slabega upravljanja laburistov. To je odlična priložnost za radikalno desnosredinsko vlado, morda prek koalicije reformistov in konservativcev.

Vir: https://europeanconservative.com/articles/interviews/trump-is-not-an-ordinary-politician-he-is-a-businessman-former-david-bannerman/